10 mýtov o introvertoch

Print Friendly, PDF & Email
Naša spoločnosť vníma odjakživa introvertov za zvláštnych ľudí s kopou skôr negatívnych vlastností. Možno preto, že introverti tvoria len približne 25% populácie. Tu je však pár bodov, ktoré vás naučia viac o introvertoch. Možno sa v tom aj nájdete a budete nakoniec aj hrdí na to, že ste jedným z nich.
#1 – Introverti sa neradi rozprávajú.
Toto je snáď najväčší mýtus o introvertoch. Dokážu byť totiž veľmi vášniví a zapálení diskutéri. Avšak, musíte sa rozprávať o niečom, k čomu majú čo povedať. Ak nemajú čo povedať, budú jednoducho ticho. Nemajú radi bezduché konverzácie. V zásade platí, že ak sa s vami introvert vášnivo rozpráva, alebo vám nepovie ani slovo, absolútne to nemá nič spoločne s tým, či vás má alebo nemá rád.

#2 – Introverti sú plachí.
Introverti sa neboja ľudí a spoločnosti, ako si väčšina ľudí myslí. Introvert jednoducho potrebuje dôvod komunikovať. Nezáleží mu na komunikácií založenej len na tom, aby sa vobec komunikovalo. Preto zrejme nebude tým, ktorý sa pustí do debaty. Avšak nemusíte sa báť osloviť ho – veľmi rád sa chytí.
#3 – Introverti sú arogantní a hrubí.
Možno to na niekoho tak posobí, ale určite to nie je pravda. Zakladajú na úprimnosti a pravdovravnosti. Majú na ostatných vysoké nároky. Nemajú problém vám úprimne povedať čo si o vás myslia, alebo to dať najavo. Povrchné vzťahy v spoločnosti pre nich nie sú zaujímavé – preto nemajú problém ich svojou úprimnosťou aj narušiť, ak nevidia iné východisko.
#4 – Introverti nemajú radi ľudí.
V prvom rade, introverti majú len zopár skutočných priateľov. Buď ste s introvertom dobrý priateľ, alebo sa o vás moc nezaujíma. Na druhej strane – ak sa raz stanete jeho priateľom a získate si jeho rešpekt, budete mať v živote silného spojenca.
#5 – Introverti neradi chodia na verejnosť.
Toto je nezmysel, introvert absolútne nemá problém byť na verejnosti. Je pravda, že mu je príjemnejšie mať kľud v teple domova, ale verejnosť určite nie je problém. Introvert však pobyt na verejnosti vníma inak – nevidí dôvod zdržiavať sa tam bez príčiny – rýchlo vyrieši čo potrebuje a smeruje domov, kde nájde pokoj.
#6 – Introverti chcú byť vždy sami.
Introverti sa osamote cítia dobre. Úplne si vystačia s vlastnými myšlienkami, vždy majú nad čím rozmýšľať, riešiť problémy. Snívajú. Niekedy však nemajú s nikým kontakt a nemajú sa s kým deliť o radosti a myšlienky – a tento stav im rozhodne nevyhovuje. Vždy majú blízky vzťah aspoň s jednou osobou.
#7 – Introverti sú divní.
Sú to individualisti. Nenasledujú dav, rozmýšlajú po svojom. Preto sú často považovaní za čudných – nenásledujú spoločenské normy, neprisposobujú sa trendom (a často nezmyselným). Jednoducho su dokážu udržať odstup. Nerobia rozhodnutia na základe toho, čo je populárne.
#8 – Sú to čudáci rezervovaní od spoločnosti.
Viac sa sústredia na svoje myšlienky. Nie že by si nevšímali veci okolo nich, jednoducho pripisujú vyššiu prioritu svojim myšlienkam.
#9 – Introverti sa nevedia baviť.
Je obrovský rozdiel medzi introvertmi a extrovertmi v chápaní toho, ako vyzerá zábava. Introvert sa radšej baví v kruhu blízkych, prípadne na nejakom tichom mieste (aj v prírode) a relaxuje. Introvert sa jednoducho nikdy necíti dobre v preplnených a hlučných miestach, pretože to nepovažuje za oddych – ak má na výber, radšej uprednostní niečo tichšie.
#10 – Introvert sa môže “napraviť” a stať sa extrovertom.
Svet bez introvertov by nestál za veľa. Minimálne by prišiel o vynikajúcich vedcov, umelcov, hudobníkov, filozofov atď. V skutočnosti, pár výskumov už potvrdilo, že so stúpajúcim IQ číslom rastie percentuálny podiel introvertov v populácií. Takže introverti sú jednoznačne veľmi dôležitou súčasťou populácie.
Záverom
Je pravda, že introverti sú individualisti, ktorí radšej trávia čas sami. Avšak typického introverta na prvý pohľad ani nepoznáte. Možno by ste boli prekvapení, ktorí vaši priatelia (a často veľmi extrovertne pôsobiaci ľudia) sú v skutočnosti introverti. Vo všeobecnosti, introverti sú lepší, výkonnejší a spolahlivejší zamestnanci, manželia/manželky, určite lepší priatelia, sú úprimní a ovplývajú “zdravým rozumom”. Väčšina z nich je hrdá, že sa môže zaradiť do tejto skupiny. Bohužial stále sú v našej spoločnosti zaužívané predsudky, že byť introvertom je zlé a že introvert sa nepresadí v živote. To je asi naväčší zo všetkých mýtov. Byť introvertom je rozhodne dobré.
Aj napriek mnohým rozdielom by extroverti mali vnímať introvertov takých, akí sú, a nesnažiť sa ich meniť. Introvertné správanie je úplne normálne.

Zdieľaj

Pridaj komentár